1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 1 maja 2022 r.

O grupie

Międzywydziałowa Interdyscyplinarna Grupa Badawcza Płeć i Język rozpoczęła swoją działalność 13 kwietnia 2022r. Tworzą ją badaczki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu związane z Wydziałem Studiów Edukacyjnych: dr hab. Katarzyna Waszyńska prof UAM i mgr Weronika Klon oraz Wydziałem Anglistyki: mgr Martyna Zachorska.

Działania grupy łączą obszary wchodzące w skład językoznawstwa, psychologii i pedagogiki (w tym edukacji seksualnej). Do jej głównych zadań należy prowadzenie badań naukowych w obrębie językowych przejawów tożsamości płciowej w różnych dziedzinach życia społecznego. Działania szczegółowe obejmują wystąpienia konferencyjne oraz szersze przedstawienie opracowywanych zagadnień w postaci publikowanych artykułów naukowych. Uzyskane wyniki i wnioski wykorzystywane są w działaniach naukowo- koncepcyjnych, a także popularyzatorskich. Łączą przedsięwzięcia o charakterze badawczo- empirycznym i osadzają je w szerszym kontekście teoretycznym.

Poszczególne przedsięwzięcia odnoszą się do obszarów:

1. Badań zaplecza historyczno- kulturowego funkcjonowania feminatywów w języku polskim,
  2. Eksploracji teorii naukowych z zakresu edukacji seksualnej, psychologii społecznej i poznawczej oraz językoznawstwa,
  3. Badań empirycznych dotyczących poziomu akceptacji żeńskich nazw zawodów wśród społeczności akademickiej, z rozróżnieniem na osoby o statusie studentów oraz pracowników,
  4. Propagowania i poddawania do dyskusji omawianych tematów podczas konferencji akademickich,
  5. Rozwoju wiedzy dotyczącej feminatywów poprzez publikacje naukowe.